Nasze narzędzia

Naszym celem jest wszechstronne przygotowanie absolwentów do wymogów współczesnego rynku pracy w branży wydawniczej, w reklamie, w filmie i w telewizji. Zadania w trakcie studiów są bardzo zróżnicowane i zawierają elementy projektowania graficznego, animacji, montażu filmowego, składu, projektowania stron internetowych i grafiki 3D.

Nasi absolwenci mogą ubiegać się o pracę w wydawnictwie, w stacji telewizyjnej, w agencji reklamowej, w studiu graficznym lub w domu produkcyjnym. Program nauczania pozwala też na opanowanie biegłości w obsłudze programów graficznych.

Bazą sprzętową w pracowni komputerowej są stacje robocze z systemem operacyjnym Mac OS X. Programy, w które wyposażone są stanowiska pracy, należą z reguły do pakietu Adobe Creative Suite.

Adobe Photoshop

W Photoshopie robi się memy do internetu. I co jeszcze?

Jest profesjonalnym programem o potężnych możliwościach stworzonym do przetwarzania obrazów cyfrowych. W momencie powstania program ten dedykowany był fotografom. Pierwotnie służył do kadrowania zdjęć, do korekcji świateł i cieni i poprawy elementarnych błędów optyki obiektywów fotograficznych. Obecna wersja programu zawiera ogromną ilość narzędzi do obróbki plików rastrowych, przez co współczesny Photoshop daje użytkownikowi możliwość tworzenia efektownych projektów za pomocą warstw, masek, filtrów i efektów. Współczesna grafika komputerowa nie istniałaby, gdyby nie wymyślono Photoshopa.
Rekomendacją do nauki tego programu jest fakt, że korzystają zeń architekci, rysownicy, ilustratorzy, fotograficy, graficy, web designerzy, animatorzy i filmowcy.

Adobe Illustrator

Po co komu ostre krawędzie? Jak się tworzy logo? Co potrzeba do zrobienia nowoczesnej ilustracji?

To jeden z najbardziej cenionych wśród projektantów programów do edycji grafiki wektorowej. Aplikacja ta zawiera m. in. wbudowane narzędzie Live Trace służące do konwertowania obrazów rastrowych do postaci wektorowej. Służy głównie do tworzenia ilustracji i znaków graficznych. Przez możliwość łączenia grafiki rastrowej z wektorową nadaje się też do profesjonalnego projektowania grafiki – od wizytówki do plakatu. Istotną cechą Adobe Illustratora jest w pełna kompatybilność z innymi programami z pakietu Creative Suite, jak Photoshop czy InDesign. Istnieje też możliwość wymiany grafiki z innymi programami (CorelDRAW, FreeHand) przez możliwość zapisu w takich formatach jak: natywny ai, czy uniwersalne: pdf i eps. Formaty te są powszechnie akceptowalne przez przygotowalnie offsetowe i drukarnie.

Adobe Indesign

Jak powstają kolorowe magazyny, reklamowe foldery? Na czym polega profesionalne DTP i jak można eksperymentować z drukiem?

To program do tworzenia wydawnictw ze szczególnym uwzględnieniem wielostronicowego składu, obróbki tekstu i przygotowania do druku. Aplikacja ta jest w pełni kompatybilna i komplementarna z dwoma innymi flagowymi programami Adobe – Photoshopem i Illustratorem. W ten sposób InDesign stanowi ostatnie ogniwo w procesie przelewanie pomysłu na papier. Kto chce pracować w zawodzie grafika, powinien opanować ten program. Kto zapozna się z działaniem InDesigna, ten nie będzie miał problemów z obsługą podobnych profesjonalnych programów do składu, jak PageMaker, QuarkXPress lub CorelVENTURA.

Adobe After Effects

Jak ożywić lalkę albo rysunek? Jest już film – a co z czołówką?

To profesjonalna, jedna z najlepszych aplikacji do tworzenia animacji. Dotyczy to zarówno animacji klasycznej, poklatkowej, jak i tej cyfrowej – generowanej w całości za pomocą komputera. Program wyposażony jest w wielką ilość efektów, co daje ogromne możliwości kreatywne. Na poziomie podstawowym program After Effects można zaprząc do projektowania oprawy telewizyjnej: napisów, czołówek do programów, kluczowania materiałów nagranych w technice greenscreen, poprawy kolorystyki wideo, czy usuwania wybranych elementów z obrazu. Ważną cechą programu After Effects jest możliwość wykorzystywania grafiki stworzonej za pomocą innych aplikacji pakietu Adobe – Illustrator, Photoshop. Z drugiej strony animacje stworzone za pomocą After Effects mogą być wykorzystane w pracy w innych programach, np. Premiere, Encore, Flash, oraz aplikacji służących do animacji 3D.

Adobe Premiere

Postprodukcja filmowa, czyli co się robi z filmem po nakręceniu?

Program do profesjonalnego motażu telewizyjnego. Narzędzia i funkcje programu pozwalają na połączenie obrazu i dźwięku. Aplikacja daje możliwość pracy w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji jest też mnóstwo łatwych w obsłudze narzędzi do edycji i modyfikacji plików audio i video, co daje wiele możliwości kreatywnego podejścia do kwestii postprodukcji telewizyjnej. Ktoś powiedział, że Premiere to taki Photoshop do obróbki filmów. Kto wcześniej nie zetknął się z montażem, ten zdziwi się jak intuicyjne i łatwe jest posługiwanie się interfejsem tej aplikacji. Kto zaś próbował swoich sił w programach Edius, Final Cut albo Avid, ten nie będzie miał żadnego problemu z przyswojeniem sobie zasad korzystania z narzędzi programu Adobe Premiere.

Używamy plików cookies w celach statystycznych i funkcjonalnych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich stosowanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij komunikat