mgr Jarek Januszewski

Opiekun pracowni dyplomowej. Wykładowca przedmiotów "Liternictwo i typografia" oraz "Techniki multimedialne"

Od niemal 20 lat projektant grafiki użytkowej w statusie freelancera. Specjalizuje się w projektowaniu czystej, czytelnej i zrozumiałej komunikacji wizualnej. Miłośnik typografii z uniwersyteckim epizodem w zakresie zagadnień czytelności i percepcji tekstu drukowanego. Nauczyciel-praktyk kładący nacisk na rzeczywiste wyzwania twórcze i warsztatowe, z którymi młody adept sztuki designu zetknie się na swojej drodze zawodowej.

Z wykształcenia magister geoinformatyki, kartograf i specjalista w zakresie przetwarzania zdjęć lotniczych i satelitarnych (Uniwersytet Warszawski 1997-2002). W czasach aktywności zawodowej w tej dziedzinie był autorem szeregu publikacji, m. in. pierwszego w Polsce, monumentalnego Atlasu Satelitarnego „Tatry i Podtatrze 1:15 000” (2006), jak również wdrożeń zaawansowanych systemów pozyskiwania informacji z obrazów cyfrowych bazujących na sieciach neuronowych.

Ewolucja osobowości i wynikająca z niej potrzeba rozwijania zainteresowań nakłoniła go do rozpoczęcia nauki w WSA. Dyplom na kierunku „projektowanie graficzne” obronił z wyróżnieniem w 2006 roku. Zamiłowanie do współrzędnych zamienił na uczucie do linii, wypełnień i rysunku wkraczając tym samym na drogę zawodową do świata kreatywnego. Jego pasją stała się typografia rozumiana jako fundament projektowania komunikacji wizualnej oraz podstawowy język, którym posługuje się świadomy designer. Uczestnik szeregu konferencji typograficznych w Polsce i za granicą, w tym gościnnej kwerendy w Uniwersytecie Reading (Wielka Brytania), którego wydział typografii jest uważany za najprężniejszy europejski ośrodek naukowy w tej dziedzinie.

W latach 2009-2014 współtworzył studio graficzne pajka specjalizujące się w brandingu, wydawnictwach custom publishing oraz szeroko pojętej poligrafii. Studio tworzyło marki nowych polskich przedsiębiorstw i opracowywało wydawnictwa dla wielu firm i instytucji, m. in. ING Bank, Bilfinger, Ministerstwo Gospodarki RP.

Miłośnik muzyki i pasjonat elektroniki jednocześnie, co przekuwa w własne konstrukcje pięknie brzmiących kolumn i wzmacniaczy audio.


Używamy plików cookies w celach statystycznych i funkcjonalnych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich stosowanie w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Zamknij komunikat